KOREKTURE
Celoten proces korekture pa je podrejen končnemu rezultatu in v največji meri tudi - denarju.
Korekture so si v postopku nastajanja tiskovine ali druge realizacije izredno pomembne. Nekatere so vštete v ceni postavljanja, druge pa definirane posebej in jih stranka zahteva posebej. Vse je jasno podrejeno končnemu rezultatu in v največji meri tudi denarju.
Primer korekture prospekta prinešenega kot oblikovna predloga: Prejeti materiali: foto, DIA, tiskovina, print z oblikovanim tekstom, disketa za lektoriranim tekstom, tiskarjeva predloga za montažo
1. korektura postavitve - čb - Teksti včasih ne zasedejo točno toliko prostora, kot je predvidel oblikovalec, zato je potrebno ali tekste - ali dizajn - spremeniti. To korekturo lahko opravimo na monitorju skupaj z operaterjem, dostikrat pa je potrebno tudi nekaj zaupanja v postavljalske veščine in prepustiti določene spremembe postavljalcu. Istočasno se korigirajo izrezi in velikosti slik, pač v možnostih, ki jih je predvidel oblikovalec (povečave slik niso možne, če so slike skenirane premajhne) PDF korekture - na željo naročnika pripravimo pdf datoteko in jo pošljemo po e-pošti. To je hitra in zanesljiva krektura vsebine in postavitve, uporabnik pa si jo lahko natisne kar sam.
2. korektura oblikovanja in postavitve - barvni print, po potrebi PROOF print. Proof printi so printi iz tiskalnikov laser, ink-jet ali drugih tehnologij, in so posebej umerjeni (kalibrirani) ter simulirajo tisk. Narejeni so na več tipov papirja, tako da izbiramo simulacijo, ki je najboljši približek izbranemu papirju. Za zelo zahtevne barvne korekture je potrebno narediti posebne simulacije na konkretne tipe papirja. Po potrditvi te korekture se pripravijo filmi - ali montaža
3. filmi - pregled - vizualni pregled vsebine. Filmi se tudi merijo, vendar to počnemo reprostudiji zaradi zagotavljanja kontiinuitete vrednosti rastra in zatemnitve črnine filma.
4. Probni odtisi - 3M, ali Cromalin ali drug postopek za kontrolo filmov. Šele tukaj lahko preverite določena neskladja (moare), napačno izbrana gostota rastra (liniatura), prekrivanja (overprint), dodatki (trapping). Zaradi drage korekture se dostikrat ta korektura že opušča in se zaupa osvetljevalki ter digitalnim probnim odtisom. Vsekakor pa je to edina prava korektura filma.
5. Korektura montaže. ČB ali barvni print, že pripravljene montaže. Pokaže nam, kako si sledijo strani na montirani tiskarski formi - korektura impozicije - to je print, ki je narejen iz po pravilu iz zmontirane datoteke PS, oz. v našem primeru, ki je še bolj zanesljiv iz zripanih in montiranih datotek.
6. Ozalidi - v tiskarnah pripravljeni bluprinti, so pravzaprav še vedno TISTO PRAVO; žal pa na njih vidimo le eno, dve, največ tri barve.
Za korekture na Solosu uporabljamo: Canon 2000 Postcript A3 čb printe Canon BJC 8500, ink.jet printer 1200 dpi, z BEST COLOR ripom za barvno korekturo, Canon CLC 3200iR, Agfa Dry proof klasične probne odtise, klasični postopek z ozalidi.
Poleg tega uporabljamo za meritve filmov X-Rite Densitometer in za merjenje barvnih nanosov in barvnih odtenkov Spektrometer GretagMacbeth.
Na barvo, odtisnjeno na tiskovini pa poleg filma vpliva še marsikaj. Zato je zelo pomembno, da ima tiskar ob tisku vsaj eno barvno predlogo, kateri se bo približeval, ko bo nastavljal barve na tiskarskem stroju. Največkrat je to dovolj digitalni proof. Če tiskar tiska po zmontiranih polah naj bi prejel od vsake pole proof za vsaj eno stran.